Araç Kiralamanın ABC si

DeÄŸerli MüÅŸterimiz;


www.sabihagokcenarabakiralama.com Sitesinden Rezervasyon yapıp, Özcar Rent a Car ile çalışarak doÄŸru bir karar verdiniz, sizi kutlarız ve teÅŸekkür ederiz. En iyi araçları, en uygun fiyatlara müÅŸterilerine sunmayı kendine amaç edinmiÅŸ olan firmam size hizmet etmekten gurur duyacaktır. Bu yazımda aracınızı kiralarken, nereden olursa olsun (Özcar veya herhangi bir ÅŸirket) genel olarak dikkat etmeniz gereken asgari noktaları, sizi bilgilendirmek amacıyla kaleme alıyorum.


- Öncelikle kiralama yaptığınız firmanın Resmi Bir KuruluÅŸ olduÄŸuna özen gösterin, aksi takdirde araçta olabilecek herhangi bir gayri resmi durum (motor numarasının deÄŸiÅŸmiÅŸ olması, çalıntı olması, üzerinde haciz olması v.s.) sizi, hiç suçunuz olmamasına raÄŸmen zan altında bırakacaktır. ‘Beni cepten arayın daha ucuza araç temin edeyim’ gibi ucuz söylemlere ehemmiyet vermeyin. Kurumsal firmalar, kiÅŸilerden kanunen, madden ve manen her zaman daha güvenlidir. Başınız gelebilecek herhangi bir tatsız durumda karşınızda çoÄŸu zaman kimsenin (muhatabınızın) olmayacağını düÅŸünün ve ufak rakamlar için riske girip tatilinizi, iÅŸinizi, gezinizi zehir etmeyin.
Unutmayın ‘Ucuz Etin Yahnisi Pek Ä°yi Olmaz...’

- Aracınızı kiralarken kasko poliçenizi ve poliçenizde aracın (Binek, hususi, otomobil deÄŸil) Kiralık Araç olarak kayıt altına alınmış olduÄŸunu mutlaka görün. Bir kaza veya kontrol sırasında, komÅŸumun, arkadaşımın aracı veya kiralamadım, türünde yalan beyanların, sigortayı aldatmaya yönelik söylemler olduÄŸu için, hukuki bir suç olduÄŸunu ve yalnız bu sebepten dahi hüküm giyebileceÄŸinizi unutmayın.

- Aracın üzerinde ki her türlü eksik, kırık, çizik, vuruk aksamı- bölgeyi ve/veya koltuk yanığı v.b. hasarları aracı teslim alırken mutlaka kontratınıza kayıt ettirin. EÄŸer aracı tam olarak göremiyorsanız aracı fiziksel olarak daha iyi bir ortamda inceleyin. (Gün ışığını veya genel olarak aydınlık bir ortam gibi...) EÄŸer araç kirliyse yıkatılmasını isteyin. Para vererek bir hizmet aldığınızı unutmayın, bu sizin en doÄŸal hakkınızdır !!!

Aracınızı teslim alırken sizden kontratınıza da kayıt edilmek ÅŸartı ile kredi kartı kopyanız veya bir miktar depozit istenecektir. (Bu rakam kesinlikle teslim eden kiÅŸinin belirlemediÄŸi ve inisiyatif kullanamayacağı bir konudur.)Vermemek konusunda boÅŸuna ısrarcı olmayın.VerdiÄŸiniz depozit veya kredi kartı kopyasını (EC Karte kredi kartı deÄŸildir!!!) araç kiralama kontratına not edilmiÅŸ olduÄŸunu ve tutarın doÄŸru yazıldığını kontrol edin.

- Aracın yedek lastiğine bakın ve sağlam olup olmadığından emin olun.
- Aracın ruhsatında ki muayene, trafik sigortası ve egzoz pulunun tarihinin geçerli olduÄŸunu inceleyin.
- Aracın benzin seviyesini görün ve kontrata not ettirin. Sözlü beyanlara kanmayın. DönüÅŸte de benzini yine aynı konumda getirin.
- Aracın kullandığı benzin konusunda bilgilenin. (Kurşunsuz, Diesel, Normal, LPG...)

- Aracın Ön Camında Takılı Olması gereken HGS Etiketi veya OGS cihazının olup olmadığını kontrol edin. Araçta Hangi sistem mevcutsa Kontratınıza yazdırın ve Köprü ve Oto Yollarda o sistemin olduÄŸu giÅŸeden geçin. Aksi taktirde Araca ceza yazılacağını unutmayın.

- Herhangi bir kaza veya araç da ki hasar durumunda aracın yerini deÄŸiÅŸtirmeden Polis veya Jandarmaya haber verin, Gerekli kaza ve/veya olay yeri inceleme raporlarını ve alkol raporunu tutturun, alın ve en kısa sürede kiralama firmasına iletin. Unutmayın ki raporların eksik olması kasko ÅŸartlarına uygun deÄŸildir ki bu gibi durumda tüm sorumluluk tarafınızda olacaktır.

- Kiralama şirketine acil durumlarda ulaşabileceğiniz bilgileri alın. (Firma kartı gibi.)
- Kira Kontratının ve Hasar teslim Formunun 2. Nüshasının sizde kalması gerektiÄŸini unutmayın.


ÖZCAR TURÄ°ZM A.Åž

Sabiha Gökçen Araç Kiralama